Дома Македонски спорт НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Се вееше македонското знаме во Мадрид, Пандев ја освои ЛШ! (ВИДЕО)

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Се вееше македонското знаме во Мадрид, Пандев ја освои ЛШ! (ВИДЕО)

Toчно пред 10 години на денешен ден Горан Пандев стана третиот Македонец кој ја освоил Лигата на шампионите.

Интер во тоа финале во Мадрид го победи Баерн Минхен со 2:0. Пандев во таа фантастична генерација на Интер предводена од Мурињо во таа сезона освои се што можеше да се освои (Копа Италија, Серија А и Лига на шампиони).

Финалето Пандев го играше од првата мината, а двата гола за Интер ги постигна Диего Милито.

Вкупно во дресот на „нероаѕурите“ Пандев настапи на 47 натпревари и постигна 6 гола.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Роналдо со новата фризура разбуди носталгија кај навивачите на Манчестер Јунајтед (ФОТО)

Кристиано Роналдо вчера на социјалните мрежи ја покажа неговата нова фризура. Португалецот…