Дома Фудбал Италија Наполи против северот на Италија: Ние Наполитанците, сме сите Африканци!

Наполи против северот на Италија: Ние Наполитанците, сме сите Африканци!

После расистичките испади на навивачите на Фиорентина неодамна кои го навредуваат Калид Кулибали интересен транспарент се појави во Наполи.

„Ние Наполитанците сме сите Африканци“, поставено беше на стадионот „Диего Армандо Марадона“.

Навивачите на тимот од југот на Италија се познати како големи противници на оние од Северот на Италија за кои тврдат дека ги понижуваат со децении. Ова исто така беше еден од начините не само да се пружи поддршка на своите играчи туку и да се земе спротивен став во однос на северот на Италија.

Екипата на Лучијано Спалети игра одлично во Серија А и има седум победи во исто толку натпревари. Денес ги чека натпревар со Торино од 18:00 часот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Лапорта: Против Баерн треба да ја заштитеме честа

Неколку часа пред одлучувачкиот дуел со Баерн Минхен во ЛШ, претседателот на Барселона Жоа…