Дома Останати Тенис Надал обвинет за допинг: Да го тестираш него беше како да си направил злосторство на човештвото

Надал обвинет за допинг: Да го тестираш него беше како да си направил злосторство на човештвото

Поранешниот претседател на антидопинг агенцијата на Франција, Жан-Пјер Верди изнесе скандалозни обвинувања кон Рафаел Надал.

Шпанецот секако важи за еден од најдобрите тенисери во историјата, посебно негов терен е Ролан Гарос каде што 13 пати стигнуваше до пехарот. Според зборовите на Верди, Надал никогаш не паднал на допинг, но правел проблем кога требало да се тестира.

„Секое тестирање на Надал беше како да си направил злосторство кон човештвото. Единствено во 2009 година ни беше дозволено да го тестираме иако и тогаш имаше непријатности. Тони Надал беснееше по нас“, зборува Верди.

Медиумите кои ја пренесуваа оваа изјава на Верди потсетуваат и на 2016 година. Тогаш хакерска група дојде до официјални податоци за тоа дека Надал користел сомнителни супстанци. Обвинувања кон Надал за допинг имаше и во 2013 година од страна на француската министерка за спорт Росалина Башело.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Надал испрати порака до Ѓоковиќ на српски

Новак Ѓоковиќ одигра маестрално на „Лајвер Купот“ и донесе четири поени за тимот на Европа…