Дома Македонски спорт Мак ракомет Металург победи, но остана без Кузмановски

Металург победи, но остана без Кузмановски

Ракометарите на Металург ја остварија четвртата победа во годинешново натпреварување во Лигата на шампионите, совладувајќи го Татран Прешов со 26-20.

Кај Металург се издвои голманот Дарко Арсиќ со 16 одбрани, кој му даде поддршка на Филип Талески кој постигна десет голови, следен од Александар Гуглета и Немања Обрадовиќ со по пет 5 погодоци. Кај Татран, Оливер Рабек постигна осум голови.


Србија прв тест за "големиот" најскап фаворит! Холандија во проблеми! ↓↓↓


Сепак, лошата вест за Металург и македонската репрезентација е што го загуби Филип Кузмановски, кој заработи побреда и сигурно ќе го пропушти Светското ракометно првенство во Франција.

„Задоволен сум од победата, но ми се плаче поради Кузмановски. Ова е хголем удар за клубот, репрезентацијата и за него. Се надевм дека доколку постои и најмала можност ќе настапи на Светското првенство во Франција“, рече тренерот на Металург и селектор на Македонија, Лино Червар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Oхрид има големи планови: Во новата сезона ќе ги води екс-селектор на Македонија!

Никола Илиевски Џиџи ќе биде нов тренер на ГФК Охрид, објави порталот „Охридњуз“. Поранешн…