Дома Македонски спорт Мал пад на Калин на АТП листата

Мал пад на Калин на АТП листата

Тројца македонски тенисери и оваа недела имаат поединечен ранг на АТП листата  и додека Калин Ивановски и Горазд Србљак имаат ист број поени, со мал пад на листата, Обрад Марковски кој има два поена помалку од минатата недела (сега има 4) има пад за 169 места и се наоѓа на 1328.то место.

Ивановски со 160 поени е рангиран на 330.то место (пад две места), а Горазд Србљак со 9 поени има пад за осум позиции и се наоѓа на 1100.то место.


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Во конкуренција на двојки само Ивановски има скок од четири места и со 79 поени е рангиран на 631.то место. Марковски и на ова рангирање има пад од 81.место и со 21 поени или четири помалку од претходната недела е рангиран на 1219.то место. Берг Бугариќ има 16 поени и се наоѓа на 1339.то место (пад за 9 позиции), додека Елдин Хусеиновиќ со 3 поени е рангиран на 2048.то место (пад од 13 позиции).

Од македонските тенисери оваа недела настап ќе имаат Горазд Србљак на фјучрсот во Златибор и Шендрит Деари во Пазарџик. Двата турнира се играат за награден фонд од 25.000 долари.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

„Чудата“ на Галевски во историската прва Европска победа на Алкалоид 🎥

Екипата на Алкалоид вчера ја запиша својата прва Европска победа откако во Скопје ја совла…