Дома Македонски спорт Мак баскет Македонецот Јакимовски остана без заб во настапот за Вашингтон 🎥

Македонецот Јакимовски остана без заб во настапот за Вашингтон 🎥

Андреј Јакимовски и неговиот Вашингтон Стејт беа убедливи против Универзитетот Калифорнија, (69:52), и втора година го елиминира истиот ривал во првата рунда од конференцискиот плеј-оф.

Македонскиот репрезентативец одиграа 29 минути, постигна 10 поени, а имаше и четири скока. А овој натпревар ќе го помарти и по еден несреќен момент во кој остана без еден заб, поради што мораше да интеревенира медицинскиот тим во Арената во Лас Вегас.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Ова е првпат од јануари 1983 година Вашингтон Стејт да победи седум натпревари по ред против ривали од својата конференција.

За популарните „Кугарс“ нема одмор затоа што вечерва од 23:30 часот следува нов натпревар, против Орегон Дакс.

Овие екипи веќе играа во тековсмата сезона. Поделија по една победа. Вашингтон Стејт на домашен терен славеше со (68:65), а некој месец порано Орегон триумфираше пред своите навивачи со (74:60).

Во оваа фаза од НЦАА лигата нема поправен испит и секој пораз значи крај на сезоната.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

Македонски репрезентативец МВП во Европкупот!

Ти Џеј Шортс втора година по ред покажува одлични игри на кошаркарските терени, сезонава д…