Дома Останати Ракомет Лазаров е најдобриот стрелец во Европа во последните 20 години!

Лазаров е најдобриот стрелец во Европа во последните 20 години!

Македонската ракометна легенда и селектор на машката репрезентација, Кире Лазаров стави крај на кариерата, а според бројките може да се заклучи дека е најдобар стрелец во Европа во последните 20 сезони.

Македонскиот ракометар постигна 1.569 голови во кариерата и е на првата позиција, додека на второ место е Никола Карабатиќ од ПСЖ со 1.143 погодоци.

Меѓу најдобрите стрелци имаше место и за Тимур Дибиров од Вардар, кој постигна 1.053 голови во кариерата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Ништо од бронза: Македонија поразена од Србија

Србија славеше со 34-29 против Македонија во битката за бронзен медал на Медитеранските иг…