Дома Фудбал Англија Клоп: Шокиран сум, сочувство до Сити и Гвардиола

Клоп: Шокиран сум, сочувство до Сити и Гвардиола

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп изрази сочувство до големиот конкурент Манчестер Сити и колегата Пеп Гвардиола.

Пред два дена УЕФА му изрече казна на Манчестер Сити и го суспендираше на две години од Лигата на шампиони.

„Бев шокиран кога ја слушнав веста. Не знам како се случуваат такви работи, но како тренер можам да кажам дека Манчестер Сити игра фантастично под водство на Гвардиола. Верувам дека во моментов е тешко за сите луѓе кои работат во клубот“.

„Кога ќе се појават повеќе информации ќе можам да коментирам, сега не знам ништо. Искрено сочувствувам со Гвардиола со играчите, бидејќи со сигурност тие не се виновни за ништо. Тие едноставно играа фудбал и тоа сензационално. Сепак, правилата се јасни и мора да се почитуваат. УЕФА мисли дека тие не ги почитувале правилата, па ќе видиме што ќе се случи после жалбата“, изјави Клоп.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Борусија Дортмунд го отстапи стадионот за пациенти со коронавирус

Борусија Дортмунд стана уште еден фудбалски клуб кој се вклучи во борбата против коронавир…