Дома Фудбал Италија Италијанците го пронајдоа малото момче од Иран – наскоро ќе му го исполнат сонот! (ВИДЕО)

Италијанците го пронајдоа малото момче од Иран – наскоро ќе му го исполнат сонот! (ВИДЕО)

0
dybala

Mладото иранско момче Амир Мохамед Алламех (10) ги воодушеви италијанските медиуми со своите видеа во кои е одличен со топка во дресот на напаѓачот на „старата дама“ Паоло Дибала.

Љубовта не познава граници, а фудбалот е универзален јазик кој го разбира целиот свет.

Maлиот Амир Мохамед Аламех има само 10 години, а доаѓа од иранскиот град Дехедашт. Станува збор за рурален предл во Иран каде што преовладува сиромаштијата, но Амир покажа дека и во такви услови има причина за оптимизам и среќа.

Негов идол e aргентинскиот играч Паоло Дибала. Амир го копира секој негов поглед и гест. Тој после еден успешен погодок ја изведе познатата прослава на фудбалерот.

„Тоа е маска на гладијаторите. Кога е мачиме мораме во себе да ја пронајдеме силата на војник за да бидеме посилни, но не смееме да ја изгубиме намевка и добрината“, изјави во една прилика Дибала за неговата прослава.

Тој гостуваше на една иранска телевизија и истакна дека сонува за доаѓање во Италија.

Неговиот сон наскоро може да стане реалност бидејќи момчето беше контактирано од „Газета дело Спорт“ кој сака да го доведе во Италија за да го запознае својот идол Дибала кој денес го слави неговиот 25-ти роденден.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Спектакуларни фотографии од вечното дерби во финалето на српскиот куп (ФОТО)

Вчера се одигра финалето во српскиот куп помеѓу Црвена Звезда и Партизан, а на крајот тоа …