Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Историја: Пуки и друштвото се пласираа на Европското првенство! (ВИДЕО)

Историја: Пуки и друштвото се пласираа на Европското првенство! (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Финска вечерва за прв пат се избори за пласман на едно Европско првенство!

Финците во еуфорија вечерва во Хелсинки го пречекаа Лихтенштајн и не пропуштија ваква златна шанса. Лихтенштајн беше победен со 3:0.

Туминен во 21-та минута го отвори резултатот, а Пуки од белата точка зголеми на 2:0. На 15 минути пред крајот Пуки со својот втор гол ги постави конечните 3:0.

На едно коло пред крајот Финците направија недостижна разлика и нивниот натпревар против Грција ќе биде само формалност како и натпреварите на Босна со Италија и Лихенштајн во понеделник. Покрај Финска на ЕП од оваа група ќе потсетиме оди и Италија.

Во терминот од 18:00 часот се одиграа уште два натпревари Ерменија ја победи Грција со 1:0 и Норвешка беше убедлива против Фарски Острови со 4:0

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Tрадицијата вели: Реал Мадрид ќе биде шампион!

Реал Мадрид е многу блиску до рекордната 34.титула во Ла Лига откако вчера беше победен Ге…