Дома Фудбал Останато Историја во сениорскиот фудбал: За првпат заигра 13-годишно момче!

Историја во сениорскиот фудбал: За првпат заигра 13-годишно момче!

Викендов беше испишана нова страница во сениорскиот фудбал.

За првпат на еден професионален натпревар настапи десет од 13 години, седум месеци и 13 дена. Неговото име е Давиан Кимброу кој настапи на дуелот помеѓу Сакраменто ФЦ и Лас Вегас во УСЛ лигата во САД, натпреварување еден ранг понизок од МЛС.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Кимброу има мексиканско потекло и потпиша професионален договор со Сакраменто. Со овој настап тој стана најмладиот кој некогаш заиграл сениорски фудбал во професионална конкуренција.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Трагедија во Бразил: Во сообраќајна несреќа загина 25-годишен фудбалер

Тажна вест пристигнува од Бразил, медиумите во оваа земја пренесуваат дека починал Адриано…