Дома Фудбал Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018 Исландскиот голман влезе во историјата! Вчера го запре Меси, а ништо подобро не помина и Роналдо!

Исландскиот голман влезе во историјата! Вчера го запре Меси, а ништо подобро не помина и Роналдо!

0

Со вакво нешто ретко кој може да се пофали!

Голманот на репрезентацијата на Исланд, Ханс Халдорсон со своите бравури и одбранетиот пенал на Лионел Меси го воодушеви фудбалскиот свет. Но, тоа не е се!

На чуварот на мрежата на Исланд успеа да ги запре двата најдобри играчи на планетата Кристиано Роналдо и Лионел Меси и тоа и на двајцата им одбрани по 11 удари!

Имено, Португалија и Исланд се сретнаа во 2016 година на Европското првенство, резултатот беше нерешен 1:1, а Роналдо не се запиша во листата на стрелци.

Слична ситуација беше видена и во вчерашниот натпревар кога овој голман против себе го имаше Лионел Меси кој како и Роналдо не успеа да постигне гол од 11 обиди.

Iceland goalkeeper Hannes Halldorsson: The man who stops GOATs. 🇮🇸

Gepostet von Bleacher Report Football am Samstag, 16. Juni 2018

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018

Проверете

Модриќ скромен после прогласувањето за најдобар играч на Мундијалот

Хрватскиот играч за врска Лука Модриќ беше прогласен за најдобар играч на Мундијалот во ко…