Дома Останати Тенис Изненадувања во женска конкуренција на Австралија Опен

Изненадувања во женска конкуренција на Австралија Опен

Во женска конкуренција на Австралија Опен видовме две изненадувања, од турнирот испадна и поранешната шампионка Викторија Азаренка.

Белорусинката немаше никакви шанси против четвртата носителка, Барбора Крејчикова која доминираше и за 82 минути ја победи со 2:0 во сетови со идентични 6:2. Елиминирана беше и шестата на ВТА листата Паола Бадоса. Од неа подобра беше Медисон Киз со 3:6 и 1:6.

Елиминацијата на фаворитките продолжи и со Гркинката Марија Сакари. Седмата на светот беше поразена од Џесика Пегула во два сета со 7:6 и 6:3.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Надал се помачи, но победи – на чекор сме од супер пресметката во четвртфиналето на Ролан Гарос

Како и што се очекува Рафаел Надал се пласираше во осминафиналето на Ролан Гарос откако по…