Дома Фудбал Останато Идеален тим на селектори кои некогаш беа фудбалери!

Идеален тим на селектори кои некогаш беа фудбалери!


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓Европската куќа на фудбалот избра идеален тим кој е составен од актуелни селектори, кои некогаш биле активни фудбалери.

Во изборот на УЕФА влегоа селекторите кои со своите репрезентации учествуваат во квалификациите за пласман на Светското првенство во Русија.

Осуммина од селекторите кои некогаш биле активни играчи, сега се предводници на своите репрезентации, а само Данецот Олсен, северниот Ирец О’Нил и Хрватот Просиченчки предводат национални тимови на други држави.

Идеалниот тим на УЕФА:
Голман: Жулен Лопетеги (Шпанија)
Одбрана: Дени Блинд (Холандија), Ларс Олсен (Данска, Фарски острови), Фатих Терим (Турција), Герет Саутгејт (Англија)
Среден ред: Мартин О’Нил (Република Ирска), Роберт Просинечки (Хрватска, Азрбејџан), Дидие Дешам (Франција), Гордон Страхан (Шкотска)
Напад: Маријанас Пахарс (Летонија), Андриј Шевченко (Украина).

06-10tim2

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Роналдо доживеа понижување во Саудиска Арабија!

Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓ Ед…