Дома Фудбал Германија За стоперот на Баерн сезоната е завршена, а го пропушта и Европското првенство

За стоперот на Баерн сезоната е завршена, а го пропушта и Европското првенство

Никлас Зуле се повреди во натпреварот помеѓу Аугусбург и Баерн и на крајот се покажа дека повредата е потешка отколку што се мислеше на почетокот.

Зуле поради кинење на лигаментите на десното колено ќе го пропушти остатокот од сезоната, а освен што тоа е лоша вест за Баерн е и за репрезентацијата на Германија.

Имено, според денешните информации на германските медиумите тој нема да биде спремен и за Европското првенство кое се игра наредната година.

„Ова е катасатрофа! Како што сега стојат работите сезоната за него е завршена, а може да го заборави и Европското првенство“, изјави потпретседателот на Баерн, Карл Хајнц Румениге.

И Хасана Салихамиџиќ е разочаран поради ситуацијата во кој се најде Зуле.

„Многу ми е жал што се случи таа повреда. Операцијата беше успешна, разговарав и со Никлас и докторот Кристиан Финк. Ќе мора напорно да работи за да се опорави“, порача Салихамиџиќ.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Вејн Руни повторно има проблем со косата (ФОТО)

Искусниот англиски напаѓач Вејн Руни на почетокот на оваа година одлучи да се врати во Анг…