Дома Македонски спорт Мак ракомет ЕХФ се огласи за скандалот и застана во одбрана на македонските судии

ЕХФ се огласи за скандалот и застана во одбрана на македонските судии


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Дански „Спорт ТВ2“ изнесе низа обвинувања за местење ракометни натпревари, а во извештајот се споменува и македонската судиска двојка Славе Николов и Ѓорѓи Начевски.

Станува збор за вкупно 26 натпревари од највисоко ниво како Лига на шампиони и репрезентативни натпревари. Начевски и Николов суделе на два од овие 26 натпревари кои се под сомневање дека биле наместени. 

Пораду тоа веднаш се огласија и од Европската ракометна куќа (ЕХФ). Федерацијата ги демантира наводите, нагласи дека ниту тие, ниту полицијата немаат пронајдено сомнителни дејствија. 

„Самостојната анализа на ЕХФ на тие натпревари од спортска гледна точка не пронајде докази кои ги потврдуваат наводите. Во ЕХФ има нулта стапка на толеранција за било какво местење натпреваи или влијание на резултати“, се вели меѓу другото во извештајот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Официјално: Македонскиот голман Дејан Илиев има нов клуб

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Повремениот македонс…