Дома Фудбал Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018 Детали за скандалот кој ја тресе Хрватска: Коментаторот од картите заработил мало богатство!?

Детали за скандалот кој ја тресе Хрватска: Коментаторот од картите заработил мало богатство!?

0
drago cosic

Хрватските медиуми стигнаа до нови детали со скандалот со препродажба на карти за што е обвинет најпознатиот коментатор во оваа земја, Драго Ќосиќ.

Имено, кординаторот на куќата Саша Дедиќ без знаење и дозвола од подредените во има на ХРТ побарал и добил 40 ВИП влезници за СП. По четири за полуфиналето и финалети и по шест за сите останати натпревари кои ги играла Хрватска.

Влезниците Дедиќ ги барал за коментаторот Драго Ќосиќ кој ги коментираше натпреварите на Хрватска. Потоа тој му ги дал на Ќосиќ, за на крајот тие да завршат на „црниот пазар“.

Цената за овие карти воопшто не била ниска и за нив се барала неверојатни 18.500 евра!?

На денот на финалето Европската унија за јавни телевизии јавила дека на руските оналјан страни се забележани четири ВИП карти за финалето и се нудат за наведиот нос. ФИФА веднаш ги блокирала влезници кои илегално се препродавале за со нив да не може да се влезе на стадионот.

Истовремено ФИФА ја известила унијата дека влезниците припаѓаат на нејзина членка и барала одговор како тие се нашле на црниот пазар.

Тоа се случило така што влезнциите кои ФИФА ги дала на унијата за ХРТ, без знаење на ХРТ и по барање на Дедиќ кој пак ги барал за Ќосиќ. Маневрот кој го извеле бил успешен, па заработиле вистиснко богаство.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018

Проверете

Спектакуларни фотографии од вечното дерби во финалето на српскиот куп (ФОТО)

Вчера се одигра финалето во српскиот куп помеѓу Црвена Звезда и Партизан, а на крајот тоа …