Дома Фудбал Германија Денес може да биде денот кој Баер го чека 119 години

Денес може да биде денот кој Баер го чека 119 години

Дeнес Германија може да добие нов шампион, iaко Баер Леверкузен својот натпревар го игра утре.

Ако се случи Баерн и Штутгарт да загубат, тогаш Леверкузен и пред својот натпревар утре против Вердер може да ја прослави титулата. На табелата избраниците на Чаби Алонсо имаат 16 бодови повеќе од ривалот. Баерн игра против Келн, додека Ајнтрајт ќе се соочи со Штитгарт.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


“Не сакаме премногу да размислуваме за саботните натпревари. Би било големо изненадување доколку и Баерн и Штутгарт загубат”, изјави Алонсо, за овие натпревари.

Баер може да дојде до првата титула во речиси 120-годишната историја на клубот со утрешната победа против Вердер или нерешено доколку Баерн и Штутгарт освојат по бод денеска.

„Се разбира, утре е посебен натпревар. За среќа, тоа не е единствената шанса да бидеме шампиони. Тоа е само прва меч-топка, но ние сакаме веднаш да ја искористиме“, порача шпанскиот стратег.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Флоријан Вирц играч на сезоната во Бундеслигата

Ѕвездата на Баер Леверкузен, Флоријан Вирц, е прогласен за најдобар играч во Бундес-лигата…