Дома Фудбал Италија Дел Пјеро: Гвардиола во Јувентус? Не чека жешко лето

Дел Пјеро: Гвардиола во Јувентус? Не чека жешко лето

Легендарниот фудбалер на Јувентус Алесандро Дел Пјеро даде свое мислење за евентуалното доаѓање на Пеп Гвардиола на клупата на „старата дама“.

Легендарниот Италијанец тврди дека доаѓањето на Гвардиола би било вистински потег за неговиот поранешен клуб.

Гвардиола се поврзува со неколку клубови, но се чини дека е најблиску до Јувентус ако го напушти Сити. 

„Гвардиола е одличен избор за секој клуб поради се што постигна како тренер. Тој освои титули во Шпанија, Германија и Англија и сега му остана уште титулите во Италија и Франција. За него би било интересно да дојде во Италија. Ова ќе биде жешко лето за фудбалот“, истакна Дел Пјеро.

„Ако дојде во Јувентус, тогаш клубот ќе направи голем скок. Но, сега е се уште во Манчестер Сити и рано е да се зборува за тоа. Се надевам дека сите тие шпекулации се барем малку вистинити“, додаде Италијанецот.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Борусија Дортмунд го отстапи стадионот за пациенти со коронавирус

Борусија Дортмунд стана уште еден фудбалски клуб кој се вклучи во борбата против коронавир…