Дома Фудбал Варан е четврта најскапа продажба во историјата на Реал

Варан е четврта најскапа продажба во историјата на Реал

Продажбата на Рафаел Варан во Манчестер Јунајтед е четвртиот најскап излезен трансфер во историјата на Реал Мадрид.

Вчера Манчестер Јунајтед го потврди трансферот на Варан и за неговиот потпис ќе му плати на Реал 50 милиони евра плус бонуси.

Во својата историја Реал поскапо продал само тројца фудбалери – рекордните 105 милиони евра за Кристиано Роналдо во Јувентус во 2018 година.

На второ место е Алваро Мората, кој за 80 милиони евра се пресели во Челзи во 2017 година, а во Топ 3 е Анхел ди Марија кој беше продаден во Манчестер Јунајтед за 75 милиони евра во 2014 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Нов гол на Алиоски за Ал-Ахли🎥

Македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски продолжува со добрите партии во дресот на Ал-Ах…