Дома Фудбал Останато Буфон ги откри неговите фаворити: Овие двајца може да доминирааат во иднина

Буфон ги откри неговите фаворити: Овие двајца може да доминирааат во иднина

Лука Модриќ минатата година ја освои Златната топка и така ја прекина доминацијата на Лионел Меси и Роналдо.

Двата играчи од 2008. година по пет пати ја освојуваја наградата, а многумина веќе ги имаат своите фаворити кои би требало да ги наследат во иднина. Така, голманот на Јувентус, Буфон смета дека Нејмар и Мбапе ќе водат борба за оваа награда во годините кои доаѓаат.

„Во текот на сезоната во ПСЖ имав прилика да играм со двајцата идни освојувачи на Златната топка. Зборувам за Нејмар и Мбапе. Тоа се два одлични таленти. Тие се дел од причините зошто отидов во ПСЖ. Килијан го има светот во свој раце“, изјави Буфон.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Кај нас се најавува нов карантин, а на 80 километри се играат натпревари со публика!

Денес во местото Срудулица во Србија кое е само на 80 километри од Македонија се играше на…