Дома Топ вести Барса спреми 60 милиони за новата ѕвезда на Јувентус

Барса спреми 60 милиони за новата ѕвезда на Јувентус

0

Уругвајскиот репрезентативец и член на Јувентус, Родриго Бентанкур оваа сезона игра фантастично и го привлече вниманието на многу европски гиганти.

Најсилен инетрес за Бентанкур покажува Барселона, која спремила понуда од 60 милиони евра, пренесува „Кориере дело Спорт“.

Каталонците се во потрага по квалитетен играч за врска и сметаат дека Уругваецот би бил идеален за нивиот стил на игра.

Бентанкур е најпријатно изненадување оваа сезона во Серија А и ги истисна Кдира и Емре Чан од првиот тим на „старата дама“ со своите фантастични партии.

Меѓутоа, тешко дека Јувентус ќе се согласи да ја продаде својата нова ѕвезда и наскоро ќе му понуди нов договор на Уругваецот.

Притоа, „старата дама“ има една „непријатна“ клаузула во договорт со Бока Јуниорс. Имено, аргентинскиот клуб треба да добие 50% од сумата при следна продажба на Бентанкур.

Раководството на Јувентус наскоро ќе седне на преговарачка маса со Бока и ќе и понуди 15 милиони евра за да се избрише таа клаузула.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Спектакуларни фотографии од вечното дерби во финалето на српскиот куп (ФОТО)

Вчера се одигра финалето во српскиот куп помеѓу Црвена Звезда и Партизан, а на крајот тоа …