Дома Фудбал Останато Анелка не доаѓал на тренинг во Реал затоа што играчите не му ги славеле головите

Анелка не доаѓал на тренинг во Реал затоа што играчите не му ги славеле головите

Висенте Дел Боске, легендарниот шпански тренер во периодот од 1999 до 2003 година беше тренерн а Реал, а во интервју за „Марка“ откри интересни случувања од тоа време.

Посебно интересна анегдота Дел Боске раскажа за францускиот напаѓач, Николас Анелка кој во Реал Мадрид помина само една година.

„Анелка беше играч кој нас не чинеше. Реал Мадрид на него изгуби пет милиони евра, а го довед екако ѕвезда. Еден ден дојде во соблекувалната и ни кажа дека не сме среќни поради неговиот успех, затоа што не сме ги славеле неговите голови. После тоа на тренингот не дојде ден или два, а клубот парично го казно“, раскажа Дел Боске.

Анелка во кариерата најмногу играше во Англија. Најдолго се задржи во Челзи каде што на 125 натпревари постигна 38 голови.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Билеса: Тоа е тоа, богатите стануваат побогати, сиромашните посиромашни

После натпреварот против Ливерпул (1:1) менаџерот на Лидс, Марсело Биелса го критикуваше ф…