Дома Фудбал Италија Oфицијално: Ќе се игра фудбал во Италија, одложени се два натпревари

Oфицијално: Ќе се игра фудбал во Италија, одложени се два натпревари

0
genoa

Иако беше најавено дека под знак прашалник е целото коло сепак на од италијанската Серија А многу брзо потврдија дека поради трагедијата која ја погоди Џенова одложени ќе бидат само два натпревари.

Попладнево се појави вест дека целото коло во Италија е доведено под голем знак прашалник, а сега од лигата потврдија дека одложени се само натпреварите Милан – Џенова и Сампдорија – Фиорентина.

Причината е трагедијата која со срушениот мост која ја погоди Џенова во вторникот.

Тимот на Сампдорија побара нивниот натпревар да биде одложен, а нивното барање беше прифатено, додека навивачите на Џенова најавија дека нема да присуствуваат на гостувањето против Милан.


Следете го Sportski.mk и на


Засега нема информации кога овие натпревари ќе бидат одиграни.

Останатите натпревари ќе започнат со минута молчење, а фудбалерите на Киево, Јувентус, Лацио и Наполи, кои играат во сабота ќе носат и црни ленти бидејќи овој ден ќе биде прогласен за ден на жалост во Италија.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Започнаа проблемите: Во Манчестер Јунајтед се одржал кризен состанок!

Како кула од карти брзо се руши довербата на Оле Гунар Солскјер после стартот од соништата…