Дома Фудбал Германија Oфицијално: Шалке испадна во втора лига

Oфицијално: Шалке испадна во втора лига

Вчера беа одиграни три натпревари од германската Бундеслига.

Баерн на домашен терен го совлада Леверкузен со 2:0 и така направи голем чекор кон титулата, меѓутоа во Германија вчера повеќе се пишуваше за поразот на Шалке.

Славниот Шалке и официјално со поразот од Арминија Банифилд со резултат 1:0 испадна во Цвајт на четири кола пред крајот на првенството. Шалке дојде на -13 бода од „безбедната“ зона па така се потврди нивното испање.

Во третиот Ајнтрахт кој се бори за Лигата на шампионите го победи Аугусбург со 2:0.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Прва изјава на Чурлинов по потписот за Барнли

Репрезентативецот на Македонија Дарко Чурлинов од денес и официјално е нов играч на англис…