Дома Трансфер зона Oткриено колку Мане ќе заработува во Баерн

Oткриено колку Мане ќе заработува во Баерн

Садио Мане пред неколку дена потпиша тригодишен договор со Баерн Минхен.

Сенегалецот одлучи да ја прифати понудата од Баерн затоа што сметаше дека му е потребен нов предизви кво кариерата после одличните шест сезони во дресот на Ливерпул. Иако Ливерпул беше спремен да му понуди нов договор на крајот Мане го одби и продолжи во Баерн.

Мане пред неколку дена беше официјално претставен на „Алијанц Арената“, а според она што го откри „Билд“ Мане ќе биде еден од најплатените фудбалери во светот.

Според информациите на медиумите Мане ќе инкасира дури 60 милиони евра за тригодишен доиговор што е многу повеќе од она што го заработуваше во Ливерпул. Годишно Мане ќе заработува скоро 20 милиони евр, а месечно неговата плата ќе биде 1.650.000 евра. Во Ливерпул заработуваше нешто повеќе од 12 милиони евра годишно.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Челзи му го нуди Канте на Арсенал

Францускиот репрезентативец Нголо Канте во зимскиот преоден рок би можел да го напушти Чел…