Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Meси не дозволи Аргентина да биде елиминирана

Meси не дозволи Аргентина да биде елиминирана


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Фудбалерите на Аргентина го совладаа Мексико со 2:0 во натпреварот од второто коло од групата Ц на Светското првенство во Катар.

На стадионот „Лусаил“ вечерва не видовме некој убав фудбал, но видовме момент на „магија“ на еден од најдобрите играчи на сите времиња, Лионел Меси, со кој ги растажи упорните Мексиканци.

Се чинеше дека Аргентинците ќе потрошат уште еден напад, а тогаш Ди Марија додаде до Меси, кој ја прими топката од шеснаесетникот и упати мајсторски удар во долниот лев агол од голот на Очоа за водство 1:0.

Прашањето на победникот беше решено во 87. минута. Меси му ја додаде топката на резервистот Енцо Фернандез, фудбалерот на Бенфика со дриблинг најде позиција за шут и постигна гол убав гол за конечни 2:0.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал

Проверете

Леброн: Јас сум најдобриот кој ја играл оваа игра

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Леброн го сруши реко…