Дома Фудбал Останато Meси испиша историја и сруши рекорд на Роналдо

Meси испиша историја и сруши рекорд на Роналдо

Последниот натпревар на Интер Мајами во МЛС лигата го одбележаа Лионел Меси и Луис Суарез.

Суарез и Меси постигнаа по два гола со тоа што Уругваецот додаде и и две асистенции. Меѓутоа Меси во овој натпревар испиша и историја во клупскиот фудбал.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Аргентинецот стана фудбалерот кој најбрзо стигнал до 500 голови во лигашкиот фудбал, потребни му беа само 587 официјални натпревари. Досега рекордер беше Кристијано Роналдо кој до 500 гола за клубовите во кои играше дојде за 654 натпревари.

Од досегашните 500 гола Меси 474 постигна за Барселона, 22 реализираше за ПСЖ и четири за Интер Мајами.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Премиер лигата ќе воведе полуавтоматски офсајд

Англиската Премиер лига од следната сезона ќе има уште една новина која е поврзана со упот…