Дома Македонски спорт Maкедонската делегација претставена во Токио 🎥

Maкедонската делегација претставена во Токио 🎥

Денес македонската делегација беше претставена на Олимписките игри во Токио.

На оваа Олимпијада Македонија ќе биде претставена од осум спортисти.

СИТЕ ПРЕТСТАВНИЦИ НА МАКЕДОНИЈА ВО ТОКИО

1. Дејан Георгиевски – Таеквондо “А“ Олимписка норма

2. Магомедгаджи Нуров – Борење слободен стил “А“ Олимписка норма

3. Јован Стојоски – Атлетика, 400 метри – Универзално место (вајлд карта)

4. Пулексенија Јованоска – Карате, Кати – Универзално место (вајлд карта)

5. Борјан Бранковски – Спортско стрелаштво – воздушен пиштол 10 м – Универзално место (вајлд карта)

6. Филип Деркоски – Пливање – 732 ФИНА поени

7. Миа Блажевска – Еминова – Пливање – 741 ФИНА поени

8. Арбреша Реџепи – Џудо

Знамето на Македониај го носеа Дејан Георгиевск ии Арбреша Реџепи. Комплетниот распоред на македонските спортисти – можете да го погледнете тука.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Куман: Меси ги покриваше сите проблеми во Барселона

Тренерот на Барселона, Роналд Куман лошо ја започна сезоната и јасно е дека се соочува со …