Дома Фудбал Лига на шампиони Aталанта е во нокаут фазата од Лигата на шампионите! (ВИДЕО)

Aталанта е во нокаут фазата од Лигата на шампионите! (ВИДЕО)

Денес во терминот од 18:55 часот се одиграа натпреварите помеѓу Шахтјар – Аталанта и Динамо Загреб – Аталанта.

Манчестер Сити веќе го имаше обезбедено првото место во групата, а заедно со Англичаните во нокаут фазата оди тимот на Аталанта.

Аталанта денес го победи Шахтјор со 0:3. Во првото полувреме не видовме погодоци, Италијанцте двата гола ги постигнаа во вториот дел. Прво Кастања погоди во 66. минута. Овој гол се прегледуваше од ВАР системот, но по неколку моменти беше потврден.

Десетина минути подоцна Додо доби црвен картон, а во 80. минута Пашалиќ погоди за 0:2.

Конечните 0:3 ги постави Госенс во судиското продолжение.

Во вториот натпревар Манчестер Сити со хет-трикот на Габриел Хесус и голот на Фоден оствари триумф со 1:4.