Дома Фудбал Лига на шампиони Лукаку херој на Интер, реми во Лајпциг🎥

Лукаку херој на Интер, реми во Лајпциг🎥

Ромелу Лукаку беше херој на Интер и со неговиот гол во финишот овозможи „нероаѕурите“ со предност да патуваат во реваншот во Порто.

Португалскиот клуб добро се бранеше во првото полувреме, а најзрелата шанса ја пропушти Лаутаро на самиот старт на натпреварот.

Чекаме казна за Даку! (ја дочекавме) ↓↓↓

Во второто полувреме се чинеше дека Порто ја има играта под контрола, се до 78-та минута кога Отавио не беше исклучен поради втор жолт картон.

Бројчаната предност Интер ја искористи во 87-та минута, кога Лукаку погоди за 1:0, што на крајот се покажа како конечен резултат.

Лајпциг и Манчестер Сити одиграа реми 1:1, па патникот во четвртфиналето ќе се решава на „Етихад“.

Марез во првото полувреме му донесе предност на „граѓаните“, а Гвардиол израмни на 1:1 во вториот дел после лошата проценка на голманот Едерсон.