Дома Македонски спорт Мак фудбал Вардар „падна“ во Тетово, Шкендија во Велес

Вардар „падна“ во Тетово, Шкендија во Велес

Големите ривали и главни фаворити за титулата, Вардар и Шкендија дожовеаа порази на денешните гостувања кај Ренова, односно Борец.

Човекот кој му пресуди на Вардар во Тетово беше Арџент Гафури кој беше двоен стрелец и тоа од белата точка. Прво го совлада Гачевски во 6 минута, а потоа истото го потврди и во 62 минута.

Шкендија не го искористи киксот на Вардар за да ја намали разликата и беше поразена на гости кај Борец. Домаќините после првите 45 минути имаа предност од 2:0 со головите на Радовиќ.

Во второто полувреме Борец продолжи со исти темпо, па до 78-та минута постигна уште два гола. На крајот Шкендија успеа во последните десетина минути да го ублажи поразот со головите на Алими (4:2)