Дома Фудбал Останато 10 работи кои не ги знаете за Кристиано Роналдо

10 работи кои не ги знаете за Кристиано Роналдо

0

Кристиано Роналдо денес е една од најпопуларните личности во светот и за него се знае готово се, сепак постојат детали кои и не се така добро познати.

Роналдо веќе неколку години е голема фудбалска ѕвезда и еден од најплатените спортисти во светот, но неговиот пат до успехот воопшто не беше лесен.

Португалецот до сега пет пати ја освојуваше „Златната топка“ и важи за еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, но има детали од неговиот живот кои се малку познати, како на пример – дека е дете на алкохоличар, дека бил избркан од школо, дека имал операција на срцето…

Ова се 10 работи кои се малку познати за Кристиано Роналдо

Роналдо во 2003 година бил блиску до трансфер во Бирмингем. „Пред да се пресели во Манчестер ни беше понуден нас за 6 милиони фунти, но на крајот го избра Јунајтед“, откри некогашниот сопственик на Бирмингем.

Првото дете на Роналдо е родено од сурогат мајка. Португалецот никогаш не го откри нејзиниот идентитет, а на детото му го даде својето име – Роналдо Јуниор.

Таткото на Кристиано Роналдо му го дал името по бившиот претседател на САД, Роналдо Реган.

Роналдо како мал имал надимак „плачко“. Го добил затоа што знаел да се расплачи кога ќе промаши шанса или ќе биде поразен.

Роналдо како дете имал операција на срцето која можела да го спречи да игра професионално фудбал. За среќа, се добро се завршило.

Португалецот е еден од најголемите хуманитарци во светот, до сега има донирани милиони евра.

Роналдо никогаш не пие алкохол. Инаку неговиот татко бил алкохоличар и токму поради тоа почина во 2005 година.

Роналдо нема ниту една тетоважа на телото, бидејќи секои три месеци донира крв.

Роналдо бил избркан од школо кога имал 14 години бидјеќи по фрлил со столче по наставничката.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Во Милано е хаос! Дали е најавено помирување на Интер и Икарди, а што е со Санчез!?

Во Милано изгледа веќе никој не знае што се случува! Хаосот започна минатата сезона кога н…