Дома Фудбал Останато Играч од 50.000 евра се претвори во ѕвезда и постигна два спектакуларни гола (ВИДЕО)

Сплитски Хајдук европската авантура ова лето ја заврши уште на првата препрека.

Хајдук на гости кај Гзира од Малта победи со 0:2 и изгледаше дека имаат сигурен пат кон второто претколо од Лигата на Европа, но на „Пољуд“ доживеаа шокантен пораз од 1:3.

Хајдук водеше после првото полувреме, Жарди погоди во 7-та минута и се најавуваше рутинско одработување на хрватскиот тим до крајот на натпреварот.

Меѓутоа во продолжение следи шок, гостите од Малта постигниваат три гола и се пласираат во следната рунда.

Џеферсон изедначи во 57-та минута, за Коне на крајот од натпреварот да постигне два гола какви што веројатно никогаш нема да постигне во кариерата.

Прво во 69-тата минута постигна гол со ножичики на спектакуларен начин, за потоа во шестата минута со уште еден еврогол овој пат со удар од врвот на казнетиот