Дома Фудбал Германија Пораз за Баерн, Унион Берлин може да го преземе врвот во Бундеслигата!

Пораз за Баерн, Унион Берлин може да го преземе врвот во Бундеслигата!

Баерн Минхен во денешните натпревари во Бундеслигата беше поразен на свој терен од Борусија Менхгладбах со 3:2.

Натпреварот не започна најдобро за Баерн бидејќи Дајо Упамекано доби црвен картон во деветтата минута, а четири минути подоцна Менхенгладбах поведе со голот на Ларс Штиндл. Во 35 минута Баерн израмни преку Ерик Максим Чупо-Мотинг и на одмор се замина со резултат 1:1.

Менхенгладбах стигна победата со головите на Јонас Хофман во 55 минута и Маркус Турам во 84 минута. Баварците до крајот на мечот успеаја само да го ублажат поразот со голот на Матис Тел во 93 минута.

Баерн го претрпе вториот пораз сезонава и е моментно прв на табелата со 43 бодови, односно има само бод повеќе од Унион Берлин, кој утре го игра својот натпревар од ова коло.

ОСТАНАТИ РЕЗУЛТАТИ: Бохум – Фрајбург 0:2, Штутгарт – Келн 3:0, Волфсбург – Лајпциг 0:3.