Дома Македонски спорт Полувреме како од соништата! Македонија е на плус 4 од светските шампиони!!

Полувреме како од соништата! Македонија е на плус 4 од светските шампиони!!

Македонската ракометна репPoluрезентација одлично го започна натпреварот против Данска и засега слободно можеме да кажеме дека сме достоен противни на светските и олимписките шампиони.

Данска прва стигна до водство, но веднаш потоа следуваа два гола на нашата репрезентација, а во тие стартни минути одличен беше Филип Талески. Од таа прва минута кога го превземавме водството практично не го испуштавме. Данците на средина на полувремето дојдоа до 7:7. Но веднаш потоа со серија од 2:0 отидовме на 9:7.

Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓

По еден гол на Данците ние повторно направивме два разлика 10:8. Во 20 минута дојдовме и до плус три преку Пешевски. Во наредниот напад Данска повторно промашува, а Талески со одличен лоб погодува за највисока преднсот од четири гола (12:8).

Митревски беше одличен на голот, па и во последните пет минути од првиот дел влеговме со супер предност од три гола (13:10).

До крајот не само што не попуштивме туку и на пауза заминавме со предност од 17:13!