Дома Македонски спорт Мак фудбал ПМФЛ: Ниту Струга не го победи Скопје, Шкупи со „шестка“ ја торпедираше Победа!

ПМФЛ: Ниту Струга не го победи Скопје, Шкупи со „шестка“ ја торпедираше Победа!

Тимот на Скопје откако во минатото коло ја совлада Струга денес приреди изненадување и против вториот тим во битката за титулата, Струга Трим Лум.

Скопје не победи, но остана непоразен, па така Шкупи се врати во игра за за титулата. Гостите од Струга долго време имаа предност откако Ибраими го отвори резултатот во 15-тата минута, меѓутоа Скопје не се предаваше и наградатастигна во 87-та минута. Мусунга ја погоди мрежата на фаворитот по една одлична акција.

Шкупи денес беше убедлив и со 6:0 ја победи Победа во Прилеп. Со победата Шкупи ја прескокна Шкендија и дојде до второт оместо.

Во останатите натпревари Академија Пандев и Работнички одиграа 0:0. Како и Тиквеш и Силекс, додека Брегалница дома во Штип освои три бода против Македонија Ѓорче Петров (2:1).