Дома Фудбал Останато Нова генијалност на Меси – супер асистенција во 97. минута за уште едно финале на Интер Мајами! 🎥

Веќе следниот месец Лионел Меси ќе има шанса да освои но трофеј со Интер Мајами.

Аргентинецот со својот Интер Мајами рано утрово успеа да се пласира во финалето од Купот на САД, натпреварување кое важи за најстаро од другата страна Атлантикот, се игра од 1913 година.

Меси и друштвото беа пред елиминација во натпреварот против Синсинати откако противникот поведе со 2:0. За Меси ова беше прв натпревар откако во Интер Мајами на кој не постигна гол,но Аргентинецот двапати асистираше, а посебно генијална беше онаа во 97. минута.

Во продолженијата Интер Мајами поведе со 2:3, Синсинати сепак изедначи, а Меси и друштвото беа подобри во изведувањето пенали.