Дома Останати Не можеа Вујо и Словенија да го сопрат налетот на Данска

Не можеа Вујо и Словенија да го сопрат налетот на Данска

Словенија запиша пораз од селекцијата на Данска со 28:31 во рамки на првото коло од главната фаза во групата 2.

Иако Словенија беше активна резултатски до самиот крај, во финишот не успеа да го сопре налетот на Данска.

На полувремето, Данска имаше предност од два гола, но во второто полувреме Словенија постојано се враќаше и правеше пресврт. На крајот Данска создаде највисоки 4 разлика, за кои пулените на Вујовиќ немаа решение.

Во овој момент Данска се израмни со Германија на лидерската позиција во групата 2, со оглед на тоа дека Македонија и Шпанија се на третата и четвртата позиција и имаат натпревар помалку.