Дома Фудбал Англија Знаете ли кога Тотенхем последен пат победи на гости во Премиер лигата?

Знаете ли кога Тотенхем последен пат победи на гости во Премиер лигата?

Лестер во моментов е на третото место на табелата во Премиер лигата откако што го совлада Тотенхем со 2:1.

ВАР повторно беше во центарот на вниманието, по што го поништи голот на Тотенхем, односно на Сон порафи офсајд од еден милиметар. Двaeсет минути подоцна „Лисиците“ постигнаа гол пет минути пред крајот на натпреварот и запишаа нови три бода на нивното конто.

Тотенхем оваа сезона од три гостински натпревари има два нерешени резултати и еден пораз. Интересно е тоа што Тотенхем нема победа на гости во Премиер лигата уште од јануари минатата сезона. Последната победа на Спарсите е против Фулам на 20. јануари (1:2)

Сепак, минатата сезона Тотенхем играше одлично и стигна до финалето во Лигата на Шампионите каде што загуби од Ливерпул.