Дома Останати Кошарка НБА Неверојатен кош на Леонард за финале на Торонто! (ВИДЕО)

Неверојатен кош на Леонард за финале на Торонто! (ВИДЕО)

Торонто Рапторс се пласираа во финалето на источната конференција.

Единствениот канадски тим ја победи Филаделфија со резултат 92:90 и оствари пласман во финалето на Истокот.

Првото полувреме во поголемиот дел донесе подобра игра на Рапторси. Водеа констатно, но и Филаделфија неколку пати успеваше да поведе.

На полувреме се замина со резултат 44:40 во корист на Рапторс.

Во второто полувреме домаќинот од плус девет успеа да отиде на минутс седум бидејќи Филаделфија направија серија од 16:0 за 50:57. Сепак, до крајот на третата четвртина Рапторси повторно го превземаа водството и имаа три поени предност 67:64.

Вистински спектакл беше виден во самиот финиш. Батлер на четири секунди до крајот погоди за 90:90, за потоа топката да ја добие Каваи Леонард.

Леонард успеа да погоди со збукот на сиреаната. Топката отскокнуваш по обрачот и на крајот влезе за големо славје и пласман на Торонто во финалето на источната конференција каде што ги чека Милвоки.

Леонард одигра одличен натпревар и уфрли 41 поен, додека во спротивниот табор најефикасен беше Џоел Ембид со 21 поен.