Дома Видео На Партизан му се закануваше историски срам. Тогаш израелската легенда направи чудо

Историски срам му се закануваше на Партизан. Во првиот натпревар од третите прелиминарни натпревари од Конференциската лига загуби со 2:0 од слабиот азербејџански Сабах. На реваншот во Белград мораше да ја надополни негативата и тоа без помош од навивачите, бидејќи Гробари го бојкотира тимот.

Бразилскиот напаѓач Матеус Салдања го доведе до водство со гол во 30. минута. Тој одлично се снајде откако голманот го одбрани првиот удар и погоди за 1:0. Сепак, она што го изведе Бибрас Начо во 58. минута е маестрално.

Ветеранот (35) и израелска легенда на српскиот гигант го презеде изведувањето на слободниот удар на работ од шеснаесетникот во десниот агол. Се очекуваше да нафрли, но Начо мудро и мајсторски ги измами противниците и погоди во блискиот агол.

Така во својот 170. настап за Партизан постигна 53 гола.

До крајот на регуларниот дел и продолженијата беше 2:0 за Партизан, кој потоа отиде на пенали.

Така за прв пат во историјата ја надополни негативата од 2:0 од првиот натпревар во европските купови. Партизан ќе се бори со дански Нордсјеланд во баражот за групната фаза од Конференциската лига.