Дома Македонски спорт Мак ракомет Е.Пелистер го „скрши“ Охрид во второто полувреме за убедлива победа

Е.Пелистер го „скрши“ Охрид во второто полувреме за убедлива победа

Eурофарм Пелистер стигна до 15 победи во македонската Суперлига откако вечерва беше подобар од Охрид.

Охрид започна рамноправно и држеше чекор со фаворитот едно полувреме. На паузата имаа негатива од два гола разлика (16:14), но во вториот дел битолчани го покажаа квалитетот и го решија натпреварот.

На самиот старт во првите пет минути Пелистерци направија предност од четири гола 20:16, а во следните осум минути веќе беше 28:17, па стана јасно дека нема да се случи изненадување. На крајот конечниот резултат гласеше 34:25.

Павлетиќ беше најефикасен со осум гола, додека кај Охрид Стефан Додиќ постигна шест.