Дома Останати Кошарка НБА Дончиќ маестрален, Далас го прегази Феникс за конференциско финале! 🎥

Дончиќ маестрален, Далас го прегази Феникс за конференциско финале! 🎥

Лука Дончиќ одигра уште еден фантастичен натпревар во кој постигна 35 поени и додаде уште десет скоак и шест асистенции. Со овој учинок Словенецот го предводеше Далас до убедлива победа против Феникс од 123:90 за пласман во конференциското финале.

Далас одржа вистинска лекција за Феникс затоа што на полувремето тимот на Дончиќ водеше со 30, а по три четвртини и со 42 поени предност. Феникс на крајот остана без финале иако во серијата имаше предност од 2:0 и од 3:2.

Дончиќ во првото полувреме постигна 27 поени, а толку имаше целиот тим на Феникс во тој период, Далас водеше со 57:27. Покрај Дончиќ се истакна Спенсер Динвиди со 30 поени и Џејлен Брансон со 24 поени. Девин Букер постигна само 11 поени кај Санси, Пол постигна 10, а Деандре Ејтон мечот го заврши со пет поени.

Во конференциското финале Далас ќе игра против Голден Стејт кој во шест натпревари ја доби серијата со Мемфис.