Дома Фудбал Англија Гендузи поради гестикулацијата кон навивачите на Ватфорд стана предмет на потсмев

Арсенал во рамките на 5. коло во англиската Премиер лига како гостин кај Ватфорд ремизираше со резултат 2:2.

Топџиите експресно во само десетина минути стигнаа до водство од 2:0. Двоен стрелец беше Обамејанг, а многумина помислија дека тука е крајот и дека лондонскиот тим мирно ќе го заврши натпреварот.

Така мислеше и неискусниот Матео Гендузи кога излегуваше од игра во 67. минута. Младиот Топџија при напуштањето на теренот го гестикулираше актуелниот резултат кон навивачите на домашниот тим, а казната стигна некоку минути подоцна.

Бодот за Ватфорд го донесе Переира во 81. минута од белата точка, а Гендузи сигурно веќе жали за реакцијата и ја научил лекцијата која добро ќе му дојде во кариерата.