Дома Македонски спорт Мак фудбал ВМФЛ: Гостивар ја прескокна Воска, Наумоски донесе победа за Пелистер

ВМФЛ: Гостивар ја прескокна Воска, Наумоски донесе победа за Пелистер

Гостивар лесно се справи со Кожув во Гевгелија и со победата од 3:0 дојде на втората позиција зад Вардар кој денес славеше во дербито со Воска.

Својата трета победа во низа Гостивар ја обезбеди после првото полувреме во кое водеше со 0:3. Стојчевски и Каланоски погодуваа за водство во првите 45. минута. Лазар Пеев во вториот дел ги постави конечните 0:3.

Пелистер обезбеди минимален триумф против Беласица. Никола Наумоски пред крајот на првиот дел го постигна единствениот гол на натпреварот.

Важни победи забележија Детонит Плачковски и Охрид. Детонит славеше со 3:2 со гол во 92. минута, треба да се знае дека имаа негатива од 1:2. Охрид дома ја победи Каменица Саса со 1:0.

Борец продолжува да тоне откако денес против Караорман го забележија десетиот пораз во низа. Арсими по промената на тренерот ја победи Беса со 2:0. Во последниот натпревар утре Тетекс ќе игра против Слога Виница.