Дома Фудбал Англија Видео: Фирмињо после продолженија му донесе светска титула на Ливерпул

Европскиот шампион Ливерпул се искачи на врвот на светот откако во финалето го победи бразилски Фламенго после продолженија (1:0).

Херој за „црвените“ беше Фирмињо, кој го постигна единствениот гол во 103-та минута, за прва титула светскиот шампион на европскиот гигант.

Мечот започна со чиста шанса за Фирмињо уште во првата минута, но Бразилецот биеше над голот. Потоа следуваше период во кој Фламенго доминираше и создаде неколку одлични шанси.

Во вториот дел гледавме израмнет дуел, но подобрите шанси во главно ги имаше Ливерпул. Фирмињо ја погоди стативата, а во последната минута Мане излезе сам пред голманот, но не успеа да го матира. Судијата покажа на белата точка, но по интервенција на ВАР ја промени одлуката.

Мечот замина во продолженија и на крајот го реши токму Фирмињо, кој ги имаше најдобрите шанси за „црвените“ и му донесе титула на Ливерпул.