Дома Фудбал Италија Видео: Серија А има нов лидер Наполи не згреши Торино прегазен за едно полувреме

napoli

Екипата на Наполи го искористи киксот на Интер против Удинезе (1:3) и со денешната победата против Торино (1:3) стигна до лидерската позиција во Серија А.

Избраниците на Сари веројатно беа мотивирани од помислата дека со победа тие ќе бидат новиот лидер на табелата, па уште во четвртата минута го отворија резултат против „биковите“.

Дваесетина минути подоцна Пјотр Зиелнски погодува за веќе 0:2, а за убедливи 0:3 на полувремето се погрижи Марек Хамшик со својот гол пет минути подоцна.

По фантастичното прво полувреме Наполи како да застана во вториот дел. Но, Торино успеа да постигне само еден погодок преку Андреа Белоти за конечни 1:3.