Дома Фудбал Англија Видео: „Граѓаните“ го надиграа Челзи и го кренаа пехарот!

Манчестер Сити покажа кој е „газда“ во Премиер лигата и рутински го победи Челзи на „Вембли“ за трогејот во Комјунити Шилд купот.

„Сините“ беа ослабени поради отсуството на Азар, Куртоа и Канте, но Манчестер Сити беше супериорен во сите аспекти и со двата гола на Серхио Агуеро го доби мечот.

Сити подобро го отвори мечот и победе во 13-та минута со голот на Агуеро, за него 200-ти во дресот на „граѓаните“.

Во вториот дел се редеа шансите пред голот на Кабаљеро, најпрво Агуеро промаши празен гол во 53-та минута, а пет минути подоцна погоди за 2:0.

Победата на „граѓаните“ можеше да биде поизразена, па избраниците на Гвардиола дојда до првиот трофеј во новата сезона.