Дома Фудбал Италија Видео: Аталанта триумфално во Удине, „магарињата“ летаа против Парма

Аталанта конечно блеска во вистински сјај и ја прекина лошата серија, Парма и Киево ги поделија бодовите, Емполи ја победи Болоња во дербито на дното.

Херој за Аталанта беше Дуван Запата кој со хет-трик му донесе победа на својот тим проти Удинезе. Најпрво погоди уште во 2-та минута, а откако домашните израмнија во првиот дел преку Ласања, во второто полувреме Запата стрелаше и во 62-та и во 80-та минута.

Парма не успеа да ги надитри „магарињата“, иако 15-ина минути играше со играч повеќе. Гостите дојдоа до водство со голот на Степински во 47-та минута, а Алвеш израмни неколку минути подоцна на 1:1.

Емполи продолжи со добрите игри и славеше над директниот конкурент Болоња со 2:1 во дербито на дното.